Hindi Etinin Faydaları

BESLENME 18-12-2018

Hindi eti yemenin yararları nelerdir?


Hindi Etinin Faydaları Sadece yılbaşında adını duyduğumuz bir hayvan şu hindi :) Meğer ne faydalıymışta biz bilmiyormuşuz. Hadi bakalım hindi etinin faydaları nelermiş ?

Kalp dostu; Hem yağ hem de kolesterol açısından diğer etlerden daha düşük içeriğe sahipken, tavuk ve sığır etinden daha fazla protein barındıran ekonomik bir protein kaynağıdır. Hindi eti düşük yağ oranıyla kalbe şifadır. Yani hindi etinde bulunan yağ, kırmızı etteki yağın yarısı kadardır. Bu nedenle, hindi etinin günlük yaşamda da sofralarda bulunması gerekmektedir. Sodyum içeriğinin düşük olmasıyla da  diyetler içinde uygundur.

Zihni açar; Hindi eti, besini mevcut enerjiye dönüştürmeyi kolaylaştıran vitaminler ve mineraller açısından son derece yüksektir. Zihni güçlendiren, ayrıca sinir sistemi işlevleri açısından önemli olan niasin (B3 vitamini), bağışıklık sisteminin sağlığı için gerekli olan B6 vitamini barındırmaktadır. Demir mineralinden de oldukça zengindir ve kansızlığa karşı düşük kolesterol oranıyla sağlıklı bir yiyecektir. Magnezyum, kalsiyum ve çinko mineralleri bu sağlıklı besin kaynağında bulunmaktadır. Fosfor da yine hindi etinde bol bulunan, kemik ve diş oluşumunda çok önemli ve faydalı bir mineraldir.

Hindi eti, kendinizi iyi hissetmenizi sağlıyor. Selenyum da bulunmaktadır. Selenyum tiroit bezinin çalışmasını ve bağışıklık sisteminin güçlü olmasını sağlamaktadır. Zengin bir protein kaynağı olan hindi eti, insan sağlığı açısından çok faydalıdır. Aynı zamanda doğal bir aminoasit olan triptofan kaynağıdır. İnsan vücudunun üretemediği bu aminoasit serotonin adı verilen mutluluk hormonunun salınımını uyarmakta ve de uykuya dalmayı kolaylaştırmaktadır.

Yaşlanmayı geciktiriyor; Bir porsiyon hindi eti günlük tavsiye edilen folik asit (B9) ihtiyacını büyük oranda karşılayabiliyor. Hamileler için çok önemlidir ve anne karnındaki bebekleri doğum sakatlıklarına karşı muhafaza etmektedir. Yine bir porsiyon hindi eti kişilerin günlük B12 ihtiyacını karşılayabilmektedir. B12 vitamini hücre gelişimi ve kırmızı kan hücrelerinin çoğalmasını sağlayarak kansızlığın önlemektedir. Güçlü bir antioksidandır ve yaşlanma belirtilerinin ortaya çıkmasını geciktirmektedir.

Ekonomiktir; Kırmızı ete göre ekonomiktir. Bu yüzden sofranızda rahatlıkla yerini alabilir.