Muzun Faydaları

BESLENME 28-01-2019

Muz yemenin vücudumuza yararları nelerdir?


Muzun Faydaları Genel anlamda hepimin sevdiği ender meyvelerden bir tanesini oluşturuyor muz. Güzelim görüntüsü ve tazayse tadı harika. Waffle'nin vazgeçilmez parçası da aytıca. Peki muzun bize faydaları nedir. Kilo aldıran meyve olarak biliyoruz ne kadarı doğru? birlikte bakalım...

 

Muz,,etli kabuğunun içinde yumuşak posalı, sarı renkli tropik bir meyvedir.Hafif kavisi bulunur ve uzunca görüntüye sahiptir. Kahverengi, yeşil ve kırmızı renkleri de mevcuttur.

Muzun Faydaları

Muz hem çözünür, hem de çözünmez lifle depoludur. Çözünür lif, sindirimi yavaşlatma ve kendinizi daha uzun süre tok hissetmenizi sağlamaktadır. Bu yüzden muz genellikle kahvaltı öğününe dahil edilir, böylece bir sonraki yemek için endişelenmenize gerek kalmadan güzel bir güne başlayabilirsiniz.

Kalp sağlığı için muz,

Yüksek lifli gıdaların kalbe iyi geldiği bilinir. İngiltere'deki Leeds Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre, muz gibi lif bakımından zengin gıdaların tüketiminin artırılması hem kardiyovasküler hastalık (KVH) hem de koroner kalp hastalığı (KKH) riskini azaltabilmektedir. 

Sindirim kolaylaştırıcı etkisi vardır,

Muzun tatlı ve ekşi bir tadı bulunur. Tatlı tada sahip olmanın ağırlık duygusu getirdiği söylenir, ancak ekşi tadı, agniyi (sindirim suları) uyardığı, böylece sindirimi desteklediği ve metabolizmayı geliştirmede yardımcı olduğu bilinmektedir.

Besinlerin güç merkezi,

Beslenme söz konusu olduğunda muz açık ara en çok tercih edilendir. Potasyum, kalsiyum, manganez, magnezyum, demir, folat, niasin, riboflavin ve B6 gibi temel vitamin ve minerallerle yüklüdür. Bunların hepsi vücudun düzgün işleyişine katkıda bulunur ve sizi sağlıklı tutar.

Muzdaki yüksek potasyum içeriği,

Yüksek potasyum kaynağı onu süper meyve yapar. Bu mineral, sağlığa yararlı birçok özelliği ile bilinir (kalp atışı ve kan basıncını düzenlemeye yardımcı olur ve beyni uyarır.) Kalbinizi ve beyninizi daha sağlıklı tutmak, yüksek tansiyonu önlemek için her gün muz yemeye çalışın.

Kan basıncını azaltmada etkisi vardır,

Yüksek tansiyon denince suçlunun daha çok tuz olduğu bilinen bir gerçektir. Muzların tuz içeriği ve yüksek potasyum içeriği düşüktür ve bu özellikler bu durumdan muzdarip olanlar için idealdir. Kan basıncını azaltmaya, arterler ve damarlardaki gerginliğin giderilmesine yardımcı olur, böylece kan vücutta düzgün bir şekilde dolaşarak, organların daha iyi çalışabilmesi için oksijen taşıyabilir.Anemi ile mücadeleye yardımcı olur.

Muzlardaki yüksek demir içeriği nedeniyle,

Anemiden muzdarip olanlar için mükemmel bir besin kaynağıdır. Anemi, kandaki kırmızı kan hücrelerinin veya hemoglobin sayısının azaldığı bir durumdur. Bu, yorgunluğa, nefes darlığına ve solgunluğa yol açar.

Astım tedavisinde muzun etkisi,

2007 yılında yapılan bir araştırmaya göre, muz, çocukları öksürüğe ve birçok astım semptomuna karşı koruyabilmektedir. 


Muz Kabuğunun Faydaları

Sivilcelere karşı iyi gelir. Muz kabuğunu her gün 5 dakika sivilceli kısımda ovun ve bunu bir hafta devam ettirin. Bir hafta sonra etkiyi göreceksiniz.

Aynı zamanda akne hastalığına da faydalıdır.

Muz kabuğu cildinizi nemli tutmanıza yardımcı olur. Bunun yanı sıra pürüzsüz bir cilt edinmeniz için mutlaka muz kabuğundan faydalanmalısınız,.Yüzünüze 5 dakika boyunca muz kabuğunu masaj yapar gibi uygulayın ve sonra yıkayın, bu aynı zamanda kırışıklıkları da giderir.

Ağrı kesici özelliği vardır, ağrı olan kısma doğrudan muz kabuğunu uygulayın. Ağrı bitene kadar yarım saat bekletin.Muz kabuğuna doğal bitkisel yağ karıştırdığınızda daha etkili sonuçlar alabilirsiniz.

Muz kabuğu sedef hastalığına  da iyi gelir. Muz kabuğunun cildi nemlendirici özelliği vardır ve aynı zamanda cilt kaşıntılarına da iyi gelir, sedefi iyileştirir.

Arı, böcek sokmalarına, sivrisinek ısırıklarına karşı iyi gelir. Bunun için ısırık olan bölgeye masaj yapmak yeterli olacaktır.

Gözlerimizi korur. Göz kapaklarınıza uyguladığınızda zararlı güneş ışınlarından korur ve ayrıca katarakt hastalığına yakalanma riskini de azaltır.