SAĞLIK

SAĞLIK

20/06/2019

Güneş Yanığı Nasıl Geçer

Yaz aylarının gelmesiyle güneşten yanma, ciddi anlamda zarar görme de başladı maalesef. Güneş hepimiz için çok yararlı bunu biliyoruz, hatta güneş eksikliği bizlere D vitamini eksikliği olarak dönüyor biliyoruz. Ama her şey gibi güneşin de fazlası zarar. Bunlardan nasıl korunabiliriz, gelin birlikte bakalım.
02/05/2019

Diş ağrısı ve çözümü nedir ?

Çok sık karşılaşılan sorunlarda bir tanesi olan diş ağrısını çoğu insan yaşamıştır. Her ne hikmetse gece başlayan ağrılar kişinin hayatını çok olumsuz olarak etkilemektedir. Şimdi bu diş ağrısı ile ilgili biraz fikirler edilenelim.
04/01/2019

ZİKA VİRÜSÜ NEDİR?

Zika virüsü, Brezilya’da binlerce kişiyi esir alan ve 20'den fazla ülkeye yayılan Zika virüsü, dünya'nın gündemine bir anda alevlenen bu küresel sağlık tehdidini de ekledi ve adı yaygınlaştı. Sivrisinek sokmasıyla bulaşan bu virüs, gebelik için tehlike oluşturarak henüz doğmamış bebeklerin beyinlerinde küçülme ve hasara, hatta ölüme bile neden oluyor. Türkiye için henüz alarm verilmedi ama buraya gelmeyeceği anlamına gelmez. Ancak seyahat uyarılarının artması ve Sağlık Bakanlığı’nın açıklamasının ardından, virüs üzerine tartışmalar başlatıldı.
31/12/2018

Kas Yorulması Nedir?

Kas yorgunluğunu, kaslar zorlandığında veya uzun süre kullanıldığında hissedilen bir kas güçsüzlüğü ve derinden gelen bir ağrı şeklinde tarif edebilir. Bir başka deyişle yorgunluk, kasın enerji ihtiyacıyla, enerji üretme kapasitesi arasındaki geçici dengesizliği ifade eder.
29/12/2018

Yumuşak Doku Zedelenmesi

Eklem yerlerinde olanlar özellikle sporcularda ya da sporla uğraşanlarda sıkça görülebilmektedir. Sert bir darbe, çarpma, düşme ya da bir uzvun/bölgenin sürekli kullanımı [aynı noktaya uygulanan sürekli basınç] ile olur. Belde, dizde, ayak bileğinde, el bileğinde, parmaklarda, boyunda, omuzda, kaburgaların üstünde, vb. uzuvlarda sıkça rastlanır.
28/12/2018

Rahim Duvarının Kalınlaşması

Rahim duvarının kalınlaşması, çeşitli sebeplerle duvarın normal kalınlığın üzerinde olması durumu olarak tarif edilebilir.

Aslında her kadının rahim duvarı adet dönemine kadar kalınlaşır ve patlama yaşayarak kanama oluşur, eğer burada hamilelik var ise, kanama gerçekleşmez ve rahim duvarı kalın olarak kalır.

25/12/2018

Paraben'in Vücudumuza Zararları

Vücudumuza zararlı olan kimyasal maddeler arasında yer alan parabenler özellikle  ilaç , kozmetik ve kişisel bakım ürünleri sektöründe koruyucu olarak yaygın bir şekilde kullanılmakta olup şampuan, nemlendirici, , deodorant, diş macunu, sabun ve çeşitli kremler gibi kullandığımız birçok ürünün içeriğinde bulunmaktadır.
17/12/2018

Gezmenin Vücudumuza Faydaları nelerdir?

Sanırım sağlık açısından sıkılmadan yapabileceğim tek şey gezmek :) Vücudumuza ve psikolojimize o kadar iyi geliyor ki, bunu ben değil uzmanlar söylüyor. Bakalım gezmek neden önemliymiş ;)

http://www.hepgezsem.com adresine bakabilirsiniz..

11/12/2018

Kordon Kan Bağışı Nedir?

Son yıllarda ülkemizde sağlık alanında gelişmeler söz konusu. Kordon kan bağışı ise duyulmadık yeniliklerden. Anne adaylarımızın dikkatine...
03/12/2018

MEME UCUNDA AĞRI NEDEN OLUR?

Birçok kişinin şikayetçi olduğu bir sorun meme ucu acıması. Genelde yanlış sütyen seçimi, hamilelik ile ilişkilendirilirse de başka nedenler de bulunmaktadır. Peki meme ucumda acıma neden olur?