BULAŞICI HASTALIKLAR

BULAŞICI HASTALIKLAR

SAĞLIK
01/04/2019

ZİKA VİRÜSÜ NEDİR?

Zika virüsü, Brezilya’da binlerce kişiyi esir alan ve 20'den fazla ülkeye yayılan Zika virüsü, dünya'nın gündemine bir anda alevlenen bu küresel sağlık tehdidini de ekledi ve adı yaygınlaştı. Sivrisinek sokmasıyla bulaşan bu virüs, gebelik için tehlike oluşturarak henüz doğmamış bebeklerin beyinlerinde küçülme ve hasara, hatta ölüme bile neden oluyor. Türkiye için henüz alarm verilmedi ama buraya gelmeyeceği anlamına gelmez. Ancak seyahat uyarılarının artması ve Sağlık Bakanlığı’nın açıklamasının ardından, virüs üzerine tartışmalar başlatıldı.
11/20/2018

Şarbon Hastalığı Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir ?

Şarbon hastalığı; bakteriyel bir hastalıktır ve ot yiyen hayvanlardan insanlara temas yolu ile geçmektedir. Toprakta ve meralarda bulunabilen bakteriyel bir enfeksiyon hastalığı olan şarbon zaman zaman ölümlü vakaların oluşmasına sebep olabilmektedir. Temas durumunda bulaşabileceği gibi solunum yolu ile bulaşması durumunda oldukça tehlikelidir.

Bir tür bakteri olan basil, şarbonun etkenidir. Ancak şarbon insandan insana bulaşmaz. Bu bakterinin bulunduğu hayvanlarda temasta bulunulması veya o hayvanın etinin tüketilmesi durumunda bakteri kişinin vücuduna yerleşir. Şarbonun ortaya çıkış şekli tam olarak bilinmese de laboratuar ortamında oluşturulduğu ve biyolojik silah olarak kullandıkları düşünülmektedir.