HAMİLELİK

SAĞLIK
12/28/2018

Rahim Duvarının Kalınlaşması

Rahim duvarının kalınlaşması, çeşitli sebeplerle duvarın normal kalınlığın üzerinde olması durumu olarak tarif edilebilir.

Aslında her kadının rahim duvarı adet dönemine kadar kalınlaşır ve patlama yaşayarak kanama oluşur, eğer burada hamilelik var ise, kanama gerçekleşmez ve rahim duvarı kalın olarak kalır.

12/11/2018

Kordon Kan Bağışı Nedir?

Son yıllarda ülkemizde sağlık alanında gelişmeler söz konusu. Kordon kan bağışı ise duyulmadık yeniliklerden. Anne adaylarımızın dikkatine...
11/16/2018

HSG Nedir?

HSG, özellikle çocuk sahibi olmak isteyip de olamayan,anne adayları için istenen belgelerden biridir. HSG filmiyle hamileliğin neden gerçekleşmediği çoğu zaman anlaşılır. Tüplerin durumuna bakılır,kis benzeri şeyler var mı araştırılır. En kapsamlı ve gerçekçi olan bu filmdir. Bir şeyiniz yoksa bile çektirmenizde fayda vardır.
05/03/2018

TÜP BEBEK VE BESLENME

Yıllardır özlemle bebek sahibi olmayı düşleyen anne adayları, kısırlık rahatsızlığından dolayı ertelemek zorunda kaldıkları bu hayali tüp bebek tedavisi ile gerçekleştirmek istiyorlar. 


04/27/2018

HER KAN TESTİN DE GEBELİK BELLİ OLUR MU?

Farklı kan değerlerinin kontrolü için gerçekleştirilen kan testlerinde hamileliğin belli olup olmadığı merak edilmiştir.

04/26/2018

DÜŞÜK BELİRTİLERİ VE NEDENLERİ

Her 6 kadından 1 tanesi maalesef hayatında en az bir kezde olsa düşük yapıyor. Yaşadığınız ya da yaşayacağınız düşüklerin mutlaka bir sebebi vardır,unutmayın!01/28/2018

ADET VE HAMİLELİK ARASINDAKİ İLİŞKİ

Gebe kalmak için yumurtlama döneminin gözetilmesi önemli bir husustur. Çünkü sperm hücreleri yumurta hücresini dölleyerek hamilelik meydana gelir. Bunun için de yumurtlama gününden 3 – 4 gün önce ve 2 gün sonra olmak üzere ortalama 6 gün değerli gündür.01/28/2018

HAMİLELİKTE CİLT LEKELERİ

Hamilelikte aşırı kilo alımı ve doğumun gerçekleşmesi ile bu kiloların hızlıca geri verilmesi cilt yapısı üzerinde bazı deformasyonlara neden olabilmektedir.

 

01/28/2018

HAMİLELİK BELİRTİLERİ

Gebelik başlangıcı son adet tarihinizin ilk gününden itibaren başlatıldığı için, gebelik rahme yerleştiğinde 4 haftalık olmuştur.


01/28/2018

HAMİLELİKTE KİLO ALIMI

Gebelik döneminde yaklaşık 11kg ile 14kg arasında kilo alınmaktadır. Ancak ilk 3 ayda sadece 1 kilo alınabilir. Hamilelikte kilo alımından önce bebeğin fiziksel ve zihinsel gelişimini tam olarak tamamlayabilmesi oldukça önemli bir konudur.