ORTOPEDİ

SAĞLIK
12/31/2018

Kas Yorulması Nedir?

Kas yorgunluğunu, kaslar zorlandığında veya uzun süre kullanıldığında hissedilen bir kas güçsüzlüğü ve derinden gelen bir ağrı şeklinde tarif edebilir. Bir başka deyişle yorgunluk, kasın enerji ihtiyacıyla, enerji üretme kapasitesi arasındaki geçici dengesizliği ifade eder.
12/29/2018

Yumuşak Doku Zedelenmesi

Eklem yerlerinde olanlar özellikle sporcularda ya da sporla uğraşanlarda sıkça görülebilmektedir. Sert bir darbe, çarpma, düşme ya da bir uzvun/bölgenin sürekli kullanımı [aynı noktaya uygulanan sürekli basınç] ile olur. Belde, dizde, ayak bileğinde, el bileğinde, parmaklarda, boyunda, omuzda, kaburgaların üstünde, vb. uzuvlarda sıkça rastlanır.
03/19/2018

KULUNÇ NEDİR

Şiddetli ağrılara ve özellikle kalın bağırsak kaslarının kasılması sonucu oluşan ve omuz başlarında hissedilen ağrılara, halk arasında kulunç adı verilmiştir.

 

01/28/2018

BEL KAYMASI NEDİR, NASIL TEDAVİ EDİLİR ?

Bel kayması, omurga adı verilen kemik sisteminin birbiri üzerine kayıp omiriliği sıkıştırmasıyla oluşan ağrılı bir hastalıktır.
01/28/2018

KİREÇLENME

Kireçlenme : Kıkırdak dokusunun azalması veya bazı durumlarda tamamen kaybedilmesinin yarattığı başlıca sıkıntı o eklemin hareket ettirilmesinin zorlaşması ve hareket sırasında veya uzun süre hareketsiz kaldığında ağrı yapmasıdır.


01/28/2018

BEL AĞRISI

Bel ağrısı, yanlış duruş, uzun süre ayakta kalma, yorgunluk, fazla kilo, kas kasılmaları ve hatta stres kökenli ve sık rastlanılan fiziksel bir rahatsızlıktır. Her bel ağrısı, hekime görünmeyi gerektirmeyebilir. Ağrıyı kendi kendinize de kontrol altına alabilirsiniz.


01/28/2018

TETİK PARMAK (PARMAK KİLİTLENMESİ)

Parmak hareketleri esnasında takılma hissi gibi yada sızı, ağrı verici bir vakaaya tetik parmak hastalığı denir.

01/28/2018

KEMİK ERİMESİ NEDİR ?

Kemik erimesi, "kemiklerin gözenekli hale gelmesi” şeklinde de ifade edilebilir. Kemiklerimizin en güçlü olduğu dönem 30 yaş civarındadır, daha sonra yoğunluklarını kaybetmeye başlarlar. 50 yaş ve üzerindeki kadınların yarısı yaşam süreleri içerisinde kemik erimesi ile ilişkili bir kırık yaşayacaktır.