PİSİKOLOJİ

SAĞLIK
12/17/2018

Gezmenin Vücudumuza Faydaları nelerdir?

Sanırım sağlık açısından sıkılmadan yapabileceğim tek şey gezmek :) Vücudumuza ve psikolojimize o kadar iyi geliyor ki, bunu ben değil uzmanlar söylüyor. Bakalım gezmek neden önemliymiş ;)

http://www.hepgezsem.com adresine bakabilirsiniz..

03/29/2018

DİŞ GICIRDATMASI (BRUKSİZM)

Özellikle uyurken birçok kişinin istemsiz yaptığı ama yanındaki insanların rahatsız olmasına sebep veren diş gıcırdatması neden olur,çözümü var mıdır ?


03/23/2018

FOBİK BOZUKLUKLAR

Fobiler hayatımızı çok fazla etkileyip sınırlayabilir. Bazılarını çok da fazla etkilemezken bazılarını evden adımını atamamaya neden olabilmektedir.

03/01/2018

UYKUSUZLUK( İNSOMNİA ) HASTALIĞI

İnsomnia, uyumak için yeterli zaman ve fırsat olmasına karşın, uykuya dalma veya uykuyu sürdürmede ya da her ikisinde güçlük çekilmesi ve bu durumun, kişinin gündüz yaşamında olumsuzluk görülmesi olarak tanımlanır. İnsomnia uykunun kalitesinin kötü ve miktarının az olmasından da kaynaklanabilmektedir.


01/28/2018

TEMPORAL LOB EPİLEPSİSİ

Beynin temporal lobundan kaynaklanan, çeşitli hareket, duyu ve psişik bozukluklardan oluşan nöbetlerle oluşan epilepsiye, Temporal Lob Epilepsisi denir.Bu nöbetler kompleks parsiyel (bilinç kaybı ile birlikte) ya da basit parsiyel (auralı / aurasız) olabilir.


01/28/2018

ANKSİYETE ( AŞIRI PANİK )

Anksiyete, insanların herhangi bir korku veya kaygı anında meydana gelen derin iç sıkıntısı olarak bilinmektedir. Bu hastalık en küçük bir huzursuzlukta dahi kendisini göstermekte ve kişinin kendi iç haliyle.ruh halinde ki baskıyla meydana gelmektedir.01/28/2018

PRURİTUS ( KAŞINTI)

Tıbbi adı ‘pruritus’ olan kaşıntı, insanı çok rahatsız edip uykusuzluğa, gerginliğe ve depresyona bile neden olabilir. Kaşıntının nedenine bağlı olarak kaşıntıyla birlikte kaşınan bölgeyi kaşımamanıza rağmen kızarıklık ya da kabartı gibi başka belirtiler de görülebilir. Genel de akşam yatınca ortaya çıkan kaşıntılar günlük hayatımızı da etkilemektedir.


01/28/2018

İDRAR KAÇIRMA

İdrar kaçırma (mesane kontrolünün kaybı) sık görülen ve genellikle utanç verici his uyandıran bir sorundur.


01/28/2018

TIRNAK YEME HASTALIĞI

Tırnak yeme hastalığı duygusal kökenli bir sorundur. Özellikle aileleri tarafından azarlanan çocukların tırnaklarını daha fazla yedikleri tespit edilmiştir,daha çok çocuklarda görülmesine karşın yetişkinlerde de görülen bir davranış bozukluğudur.01/28/2018

PANİK ATAK

Nedeni tam anlaşılmayan büyük bir kaygı korku atağıdır. Panik atak sırasında kişiler nedenini tam olarak bilmedikleri yoğun bir sıkıntı hissederler ve bu sıkıntıya bazı fiziksel belirtiler de takip eder.