Yumuşak Doku Zedelenmesi

SAĞLIK 29-12-2018


Yumuşak Doku Zedelenmesi Eklem yerlerinde olanlar özellikle sporcularda ya da sporla uğraşanlarda sıkça görülebilmektedir. Sert bir darbe, çarpma, düşme ya da bir uzvun/bölgenin sürekli kullanımı [aynı noktaya uygulanan sürekli basınç] ile olur. Belde, dizde, ayak bileğinde, el bileğinde, parmaklarda, boyunda, omuzda, kaburgaların üstünde, vb. uzuvlarda sıkça rastlanır.

Yumuşak Doku Zedelenmesi Neden olur?

Yumuşak doku zedelenmesinin iki sebebi nedeni vardır:

Dış etkenler: Kesici veya ağır yabancı cisimlerin vücutta travmaya yol açması direk etken: Organların kapasitelerini aşacak hareketlerle kontrolsüz esnemeleri ve dinlenme olmaksızın sürekli kullanılmaları.  Bu kapsamda en sık karşılaşılan yumuşak doku zedelenmesi nedenleri şunlardır:

Spor yaralanmaları: Bazen hastalık adı yerine bu ifade kullanılır. Aşırı kilo, ısınmamak ve eğitimsiz egzersiz yapmak bu ihtimali artırır. Motorlu araç kazaları Yüksekten düşmek, ani dönüşler, kontrolsüz hızlanmalar, çarpışma Uzun mesafeli koşu gibi süreklilik içeren egzersizler de meydana gelir.

Yumuşak Doku Zedelenmesinde neler yapılmalı?

  • Dinlenin
  • Buz uygulayın
  • Ağrı kesici kullanın
  • Yüksekte tutun
  • Soğuk Kompress

Doku Zedelenmesinin belirtileri nelerdir?

Ağrı,

Şişme,

Hareket ve fonksiyon kısıtlanması,

Katılık, tutukluk Vaka şiddetine göre sınıflandırmak gerekirse;

Hafif zedelenmeler: Bazı lifler yırtılmış olabilir. Bölge şişer ve ağrı duyulur. Çoğu zaman fonksiyon veya kuvvet kaybı görülmez.

Orta şiddetli zedelenmeler: Birçok lif yırtılmış olabilir. Ağrı ve şişkinliğin yanında fonksiyon kaybı da görülür.

Şiddetli zedelenmeler: Yumuşak doku tamamen yırtılmış veya hasar görmüştür. Genellikle cerrahi müdahale gerektirir.

 

Doku Zedelenmesinden sonra, sıcak su torbalarından, yürüyüş ve egzersizden, masaj ve alkolden uzak durunuz. İyileşme sürecini geciktirebilirler.