ZİKA VİRÜSÜ NEDİR?

SAĞLIK 04-01-2019

Zika virüsü hastalığı belirtileri nelerdir?


ZİKA VİRÜSÜ NEDİR? Zika virüsü, Brezilya’da binlerce kişiyi esir alan ve 20'den fazla ülkeye yayılan Zika virüsü, dünya'nın gündemine bir anda alevlenen bu küresel sağlık tehdidini de ekledi ve adı yaygınlaştı. Sivrisinek sokmasıyla bulaşan bu virüs, gebelik için tehlike oluşturarak henüz doğmamış bebeklerin beyinlerinde küçülme ve hasara, hatta ölüme bile neden oluyor. Türkiye için henüz alarm verilmedi ama buraya gelmeyeceği anlamına gelmez. Ancak seyahat uyarılarının artması ve Sağlık Bakanlığı’nın açıklamasının ardından, virüs üzerine tartışmalar başlatıldı.

Zika virüsü hastalığı, yeni doğan bebeklerde görülen Mikrosefali (küçük kafa) olarak da tanımlanan bu hastalık, "Aedes aegypti” cinsi sivrisineklerin hamile kadınlara bulaştırdığı Zika virüsü ile yayılmaktadır. Mikrosefali ile doğan bebeklerin kafaları normalden 31.5-32 santimetre daha küçük oluyor.

Bebeklerin yaşam süresini kısaltan virüs, beyin fonksiyonlarında da bozukluklara ve beynin yetersiz gelişime neden oluyor. Ayrıca bebek ölümlerine de sebep olan virüsün, salgın kaynaklı ölüm oranlarını arttırmasından endişe ediliyor. CNN’e göre, Brezilya’da şu ana kadar 51 bebek virüs nedeniyle ölmüş.

Zika Virüsün belirtileri nelerdir?

Sağlık Bakanlığı’nın açıklamasına göre,

  • Ateş,
  • Baş ağrısı,
  • Gözlerde kızarma,
  • Kusma,
  • Döküntü,
  • Kas ve eklem ağrısı” gibi belirtiler gösteriyor.

Bu semptomların yaklaşık bir hafta içinde ortaya çıktığını ve kanda birkaç gün duran virüsün bazı kişilerde daha da uzun kaldığını ifade ediyorlar.

Tedavisi nedir? Nasıl önlenebilir?

Hastalık için özgün bir tedavi ya da önleyici aşılar, henüz geliştirilemedi yeni ortaya çıkan bir hastalık olduğundan araştırmalar sürüyor..

Türkiye Sağlık Bakanlığı’nın açıklamasında ise tedavi için dinlenme, sıvı alımının arttırılması, ateş düşürücü ve ağrı kesiciler kullanılması önerildi ve antibiyotik alımının virüslerde etkili olamayacağını açıkladılar. Yetkililer tarafından, virüsle mücadelenin tek yolunun, sivrisineklerin ürediği durgun suları ilaçlamak ve kurutmaktan başladığı vurgusu yapıldı. Bakanlık, korunma için sivrisinek kovucular kullanmak ve uzun kollu kıyafetler giymek, sineklerden arındırılmış mekanları seçmek gibi basit yöntemli önerilerde de bulundu.